Що робити, коли ваш багаж загубили

blue suitcase floor airport terminal_
Firefly a character who is related to tourism a traveler
GooJuicy

Автор: туристичний редактор goojuicy.com

   Час читання: 7 хвилин

Згідно зі звітом компанії SITA, що надає IT послуги в авіагалузі, у 2018 році 4,3 млрд мандрівників зареєстрували 4,2 млрд одиниць багажу. З них близько 25 млн не долетіли вчасно до місця призначення, що становить 5,7 на 1000 пасажирів. Втішатися можна тим, що лише 0,1% загублених валіз у підсумку не повертають власникам, решту вони отримують протягом трьох тижнів.

Якщо багаж загубився в аеропорту

Загублені в аеропорту валізу або сумку відправлять у службу незатребуваного багажу або бюро знахідок. Туди ж потрапляють речі, забуті на борту літака або в зоні видачі багажу. Часто, коли пасажир запізнився на реєстрацію багажу і забрав частину речей із собою в ручну поклажу, а валіза залишилася в аеропорту, вона також потрапляє до служби незатребуваного багажу.

У такому разі потрібно дізнатися, де саме в аеропорту розташована ця служба. Термін зберігання знайдених в аеропорту речей становить 30 діб від дня їхнього надходження до служби. Вартість зберігання речей у кожному окремому аеропорту різниться.

Щоб отримати незатребуваний багаж, необхідно показати документ, що засвідчує особу, і посадковий талон або авіаквиток. Також доведеться заповнити квитанцію, в якій потрібно вказати особисті дані, поставити підпис і описати вміст валізи (можна не весь, але основний). Співробітник може запитати про колір валізи та її вміст. Якщо є фотографії речей на телефоні, їх теж можна використовувати. Фото в червоному піджаку або з парасолькою в горох можуть послужити підтвердженням того, що ця валіза належить заявнику.

Незатребуваний багаж в аеропорту можна отримати протягом 6 місяців із дня прийняття на зберігання.

view toilet bag baggage still life

Пошкодження багажу

Якщо валіза виявилася пошкодженою, що часто буває з пластиковими валізами під час неакуратного транспортування, необхідно якнайшвидше надіслати претензію авіакомпанії. Зробити це можна як на сайті перевізника, так і на стійці “Lost and Found” у залі прильоту.

Термін подання претензії з дня отримання багажу для міжнародних рейсів – 7 днів, для внутрішніх рейсів – 6 місяців.

У заяві потрібно вказати номер телефону та адресу (можна також адресу електронної пошти). Крім того, номер рейсу, колір і модель сумки або валізи, розмір відшкодування в грошовому еквіваленті. Щоб зареєструвати заяву, при собі треба мати авіаквиток або його копію, посадковий талон, багажну бирку, паспорт. Бажано зробити фотографії пошкоджень багажу, роздрукувати та додати до претензії. Якщо є чек на купівлю валізи, то його теж можна додати.

Втрата валізи під час пересадки

Основна причина втрати багажу в польотах – пересадки: за даними SITA, майже половина, або 46% валіз, зникають у момент перевантаження з одного літака в інший. Співробітники служби логістики аеропортів припускаються помилки, і ось турист уже летить із Берліна до Києва, а його валіза – до Бухареста.

Буває, що винен сам пасажир: іноді при пересадках необхідно забирати багаж і повторно здавати його в аеропорту стикування. Але в більшості випадків, якщо валіза не прилетіла разом із пасажиром прямим або стикувальним рейсом, потрібно підійти до стійки з назвою “Пошук багажу” або “Lost & Found”. Зазвичай вона розташована в залі зі стрічками видачі багажу.

Як зазначають у сервісі з бронювання авіаквитків Aviasales, на стійці потрібно подати заяву про втрату валізи, що називається Property Irregularity Report (PIR). Акт потрібно заповнити друкованими літерами англійською мовою. Він використовується в міжнародній системі розшуку багажу World Tracer. Зазвичай акт заповнює співробітник аеропорту і вписує туди дані пасажира, номер рейсу, маршрут і докладний опис загубленого багажу. Краще попросити копію акта, вона може знадобитися, якщо потім буде ухвалено рішення про подання претензії до авіакомпанії.

Протягом 21 дня багаж будуть шукати. Також можна відстежувати валізу самостійно. Для цього потрібно відкрити сайт WorldTracer.aero і ввести ідентифікаційний номер, який видає співробітник після подання заяви PIR.

Валізу або знайдуть неушкодженою, або з якимись пошкодженнями, або не знайдуть зовсім. Останнє трапляється досить рідко, але в цьому разі авіакомпанія зобов’язана відшкодувати збитки пасажиру.

Businessmen Habds Hold Luggage Business Trip

Компенсація за втрату багажу

Крім вартості самого багажу, можна запросити компенсацію за моральну шкоду, а також за “згорілі” квитки, якщо через втрату пасажир не потрапив на стикування. При міжнародному перевезенні таку претензію можна подати протягом 18 місяців від дня прибуття в пункт призначення, при перельоті по Україні – протягом 24 місяців.

Умови потрібно читати на офіційному сайті авіакомпанії або з’ясовувати у представника в аеропорту. З основного: претензію подають у вільній формі, і до неї потрібно докласти всі документи і папірці, які зібралися з моменту втрати валізи: чеки (наприклад, на одяг, який довелося купувати через втрату багажу), бирки, заяви. Обов’язково вказати особисті дані, найменування авіакомпанії, обставини події, суму компенсації з обґрунтуванням і банківські реквізити. Заяву можна відвезти в офіс авіакомпанії, або надіслати листом. Перевізник розглядає претензію до 3 місяців, а якщо в перевезенні брало участь кілька авіаперевізників, то – до 6 місяців і ухвалює рішення про виплату компенсації або відмову в ній. В іншому випадку можна подавати позов до суду.

Авіакомпанії розглядають випадки втрати багажу в індивідуальному порядку. На виплату впливає наявність страховки, чек на саму валізу (якщо раптом вона збереглася) та інші фактори. Але якщо у валізі були якісь цінні речі, то їхню вартість не буде відшкодовано без страховки. Збиток нараховуватиметься незалежно від цінності вмісту валізи.

Як підстрахуватися від втрати багажу

Найпростіший спосіб запобігти сильному засмученню з приводу валізи, що не прилетіла, – взяти її з собою в літак. Однак авіакомпанії вводять дедалі більше обмежень на провезення ручної поклажі, і пасажирам доводиться ризикувати. Деякі бувалі мандрівники, здаючи валізу в багаж, беруть із собою найнеобхідніші на перших порах речі – зарядки для техніки, гігієнічні приналежності, зміну одягу, теплі речі, якщо там, куди ви летите холодно, або легкі, якщо навпаки. Так можна хоча б частково підстрахувати себе від втрати валізи і почуватися в польоті спокійніше.

Крім того, пасажирам рекомендують знімати з валіз усі наклейки з інформацією про попередні перельоти. Так ви допоможете співробітникам повітряної гавані не переплутати маршрут переміщення вантажу. В ідеалі прикріпити до валізи персональну бирку з мобільним телефоном, ПІБ та адресою. Під час міжнародних перельотів текст пишеться англійською мовою.

Якщо в багажі перевозяться дійсно цінні речі, то краще заздалегідь оформити страховку від втрати багажу. Вартість відшкодування за таким ризиком у страхових компаній зазвичай становить від 250 до 2 тис. євро залежно від країни перебування.

Ексклюзивні туристичні пропозиції, натхнення та цікаві новини у твоєму смартфоні
This is default text for notification bar