Зміст
GooJuicy
Автор: туристичний редактор goojuicy.com
Сильна турбулентність, яка може спричиняти травми, є рідкісним явищем, але вона пояснює серйозне ставлення бортпровідників і пілотів до попереджень щодо пристібання ременів безпеки під час польоту. Удари, втрати висоти та вібрації можуть мати серйозні наслідки. Як визначити, коли ситуація нормальна, а коли можливі проблеми? І що таке турбулентність взагалі?
Види турбулентності
Існують два основні види турбулентності: турбулентність ясного неба і конвективна турбулентність. Турбулентність ясного неба відбувається через раптове утворення купчастих хмар, струменевих течій та інших непримітних метеорологічних явищ. У таких випадках кількість хмар у небі залишається невеликою, і її важко передбачити заздалегідь, як візуально, так і з використанням радара. Конвективна, або термічна, турбулентність виникає через нерівномірне нагрівання земної поверхні, що призводить до утворення вертикальних потоків, активних на різних висотах. Цей тип турбулентності має яскраво виражену річну і добову сезонність.
Конвективна турбулентність може проявлятися інтенсивніше і триваліше порівняно з турбулентністю в ясну погоду. Вона найчастіше виникає під час штормів та інших несприятливих погодних умов. Під впливом такої турбулентності потоки повітря стають нестійкими, піднімаючись і опускаючись у формі хвиль. Це призводить до нерівномірного тиску на поверхню крила, що може спричиняти раптові зміни характеристик польоту повітряних суден.
Як літаки справляються з турбулентністю
Сучасні літаки спроектовані з урахуванням можливості сильної турбулентності та здатні витримувати її протягом тривалого часу. Навіть спостерігаючи через ілюмінатор, можна помітити, як крила згинаються, ніби “махають”. Це аналогічно концепції сейсмостійких будівель, які розхитуються, щоб протистояти впливу вітру та іншим факторам. Екіпажі літаків, включно з пілотами і бортпровідниками, розглядають турбулентність як звичайне явище, з огляду на високий ступінь безпеки і пристосованість сучасної авіаційної техніки.
За твердженням льотчиків, літак не може бути перевернутий догори дном, увійти в штопор або впасти з небес навіть у разі сильного вітрового пориву або повітряної ями. Хоча всередині може бути досить неприємно через турбулентність, але лайнер не зазнає катастрофи.
Незважаючи на те, що турбулентність розглядається як звичайне явище, екіпаж все одно прагне мінімізувати її вплив, коли це можливо. Насамперед пілоти взаємодіють із метеорологами авіакомпаній і диспетчерами для узгодження своїх дій. По-друге, використовуються програми та спеціалізовані радари, що надають повну картину місцезнаходження зон турбулентності. У разі необхідності літак або уникає небезпечних ділянок, або змінює свою висоту, щоб мінімізувати вплив турбулентності.
Лайфхаки для комфортного польоту
Для заспокоєння пасажирів і гарантування безпеки пілоти попереджають: “Наш літак перебуває в зоні турбулентності. Просимо вас прибрати столики і пристебнутися ременями безпеки” перед передбачуваними турбулентними областями. Насправді, пілоти повинні робити подібні оголошення кожні 15-20 хвилин в очікуванні турбулентності, а також під час неї. Важливо, щоб після оголошення пасажири залишалися на своїх місцях із пристебнутими ременями безпеки. Завдяки професіоналізму пілотів ми можемо бути впевнені в безпеці польоту.
Ось кілька порад про те, як зменшити ймовірність зіткнення з турбулентністю під час польотів:
- Переважно обирати ранкові рейси, тому що на початку дня повітря більш стабільне за температурою. З цієї ж причини і повітряні кулі частіше піднімаються в повітря саме вранці.
- Подорожуйте на великих повітряних суднах, оскільки вони зазвичай менш схильні до поштовхів під час польоту.
- Якщо ви рідко літаєте, намагайтеся планувати свої поїздки на осінь або весну, коли ймовірність різких вертикальних потоків повітря менша.
- Під час подорожей узимку переважно обирайте рейси з південнішими маршрутами і стикуваннями, щоб уникнути ожеледиці та хуртовини. У літній період, навпаки, рекомендується обирати більш північні маршрути, щоб зменшити ризик зіткнення з денними грозами.
Під час польоту турбулентність – явище звичайне, і немає потреби турбуватися через невеликі трясіння в повітрі. Зробіть глибокий вдих і пам’ятайте, що ваші миттєві відчуття абсолютно стандартні. Ймовірно, тимчасовий дискомфорт мине швидше, ніж ви встигнете усвідомити те, що відбувається.