Історія

Золоті ворота: головні ворота Києва

Те, що кияни називають Золотими воротами, символом свого міста, – насправді заново відбудований павільйон. Самі ворота, точніше їхні залишки, всередині цієї масивної споруди. Павільйон-реконструкцію звели, щоб зберегти унікальну пам’ятку оборонного зодчества Стародавньої Русі, що дійшла до наших днів. Золоті ворота виконували не тільки оборонну функцію, а й служили головним в’їздом у велике місто, його визначною пам’яткою. Тут зустрічали іменитих гостей та іноземних послів. Тут проводжали князівські дружини, а після завершення походів з почестями зустрічали переможців.

Свою назву київські Золоті Ворота отримали від тріумфальних воріт Константинополя. Ймовірно, це було своєрідне суперництво з великою Візантійською імперією.


Золоті ворота були побудовані за часів правління Ярослава Мудрого. Одні джерела кажуть, що датою створення пам’ятки оборонного зодчества вважається 1164 рік, інші називають 1037 рік. Останню версію підтверджують “Повість минулих літ”, у якій згадуються ці київські ворота, і той факт, що помер князь 1054 року. Спочатку ворота являли собою досить широку арку з бойовим майданчиком над нею. Вінчала майданчик білокам’яна церква Благовіщення, щоб гості знали, що вони прибули в християнське місто. Споруда вражала величчю і неприступністю.

___n
Золоті ворота 1872 року (фото: Дмитро Біркін)

Загалом же збудовані 1164 року головні міські ворота відрізнялися від аналогічних споруд, зведених у Європі.

У 1240 році ворота сильно постраждали під час нападу на Київ хана Батия. Із записів і малюнків мандрівників стає зрозуміло, що до 17 століття фортеця була сильно зруйнована. Привели її до презентабельного вигляду тільки 1982 року, коли Київ святкував 1500-річчя. Але реконструкцію проводили поспіхом, неякісний бетон і дерев’яні укріплення стали швидко руйнуватися, і ворота знову занепали. Чергову реставрацію було проведено вже в 21 столітті, 2007 року.

Золоті ворота в Києві занесено до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Зараз усередині павільйону розташований музей, у якому можна побачити збережені частини фортечних укріплень, дізнатися історію Золотих воріт. Там же знаходяться і сходи, якими можна піднятися і помилуватися панорамою сучасного Києва.

Контактна інформація

locationЗолоті Ворота
Адреса: м. Київ, вулиця Володимирська, 40а, станція метро “Золоті ворота”.

Музей відкритий із травня до жовтня.
Час роботи музею: 10:00-17:00

Знайшли помилку? Виділіть текст та натисніть комбінацію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Це цікаво

Back to top button

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: