Як врятувати людину, якщо її вкусила отруйна змія

poisonous viper tongue spirals close up portrait generated by ai_
Firefly a character who is related to tourism a traveler
GooJuicy

Автор: туристичний редактор goojuicy.com

   Час читання: 3 хвилини

Згідно з медичною статистикою, щорічно укусам змій піддаються 5,4 млн. жителів Землі. У половині випадків йдеться про напади отруйних плазунів. Смертність від зміїної отрути становить від 80 до 140 тис. осіб на рік. Це всього вдвічі менше за кількість смертей від утоплень. Таким чином, недооцінювати небезпеку змій у жодному разі не можна. А ось володіти способами порятунку від зміїної отрути – не тільки можна, а й потрібно, особливо, якщо ви любите подорожувати.

Як зрозуміти, хто вкусив: отруйна змія чи нешкідливий вуж?

Перш за все, необхідно уважно оглянути слід від укусу. Більшість неотруйних змій мають безліч дрібних зубів. Відповідно, їхній укус має вигляд двох ланцюжків невеликих точок, що сходяться, які іноді нагадують подряпини. Після атаки гадюки або гюрзи – окрім таких “ланцюжків”, на шкірі помітні два великі проколи від отруйних іклів. Шкіра навколо цих ушкоджень зазвичай червоніє внаслідок впливу отрути.

Після впорскування токсину жертва зазвичай відчуває наростаючий біль у рані. Через деякий час місце укусу набрякає. Іноді кров продовжує текти після порівняно тривалого затискання рани. Це означає, що в організм потрапила отрута, яка перешкоджає згортанню крові. Зокрема, так діють токсини багатьох видів гадюк. Укуси найнебезпечніших змій (мамб, тайпанів і кобр) не спричиняють сильного почервоніння і набрякання навколо проколів. У цьому випадку необхідно орієнтуватися на малюнок сліду від укусу і самопочуття жертви.

Усе вирішують перші півгодини

Надзвичайно важливо забезпечити жертві нерухомість. Що менше людина метушиться, то повільніше розходиться отрута по її організму. Якщо укус припав у руку або ногу, кінцівку слід перетягнути тугою пов’язкою (краще турнікетом). Далі потрібно відсмоктати отруту. Для цього добре підходить медична груша або ручний відсмоктувач. Зазвичай таких інструментів під рукою немає, тому зазвичай видалення отрути з рани проводиться ротом. Важливо, щоб у рятувальника не було пошкоджень ясен і зубів, інакше отрута проникне і в його організм.

Отрута відкачується таким чином. Шкіра в місці укусу збирається в складку і трохи розминається. Завдяки цьому – проколи максимально розкриваються. Одночасно з висмоктуванням – шкіра притискається, і отрута ніби вичавлюється назовні. Слина з токсином відразу ж випльовується. Цю процедуру необхідно проводити протягом 20 хв. У цьому разі можна домогтися видалення 50% отрути (якщо відкачування почалося в перші 5-10 хв. після атаки змії).

На заключному етапі рану прочищають перекисом водню або іншим антисептиком. На неї накладається пов’язка, що помірно здавлює кінцівку. До місця укусу бажано прикласти щось холодне, наприклад, лід для зняття набряку. До цього часу вже має приїхати Швидка допомога з професійними медиками.

Якщо ж справа відбувається у віддаленому місці, доглядати за укушеним необхідно самостійно. Усунути інтоксикацію допомагає рясне пиття (3-5 л води на день, краще мінеральної) і вітаміни. Особливо добре у виведенні зміїної отрути допомагають вітаміни групи С і К. У разі погіршення самопочуття слід проводити штучне дихання і непрямий масаж серця. Щоб не доводити ситуацію до подібних заходів, постраждалого важливо якомога швидше передати медикам.

Ексклюзивні туристичні пропозиції, натхнення та цікаві новини у твоєму смартфоні
This is default text for notification bar