Зміст
GooJuicy
Автор: туристичний редактор goojuicy.com
Зазвичай, коли ми дізнаємося про те, що хтось потонув у морі біля пляжу, то звісно, напрошується сам собою лише один висновок: ця людина не вміла плавати або ж, випивши енну кількість алкоголю, вирішила освіжитися.
Не дивно: тим, хто добре плаває або навіть просто може досить упевнено триматися на воді, важко зрозуміти, яким чином потрапити в біду, де часом смішна глибина і в будь-який момент можна стати на дно. Але трапляються випадки, коли причиною біди стає зовсім не алкоголь чи невміння плавати.
На будь-якому морському узбережжі, чи то Мексиканська затока, чи то Чорне море, чи то лагуна на острові Балі, можна спостерігати дуже небезпечне, але маловідоме явище – відбійну течію (зворотню), яку нерідко називають ще “тягуном” і “ріпом” (від англійського rip current).
Для тих, хто знає про це явище і має уявлення, що саме потрібно робити, опинившись у зоні його впливу, особливої небезпеки воно, як правило, не становить. А ось ті, хто ніколи не чув і, відповідно, не знає, що потрібно робити, можуть не впоратися з відбійною течією, навіть якщо є першокласними плавцями.
Що ж це таке? Уявіть: ви пливете від берега, потім повертаєте назад, але досягти берега не можете, незважаючи на те, що намагаєтеся плисти, скільки є сили. Ви немов “тупцюєте” на одному місці або ж, у гіршому випадку, відчуваєте, що вас потроху відносить від берега все далі й далі. Спроби щось змінити ні до чого не приводять, сили тануть, і ви, природно, починаєте панікувати.
Для того щоб навчитися справлятися з таким явищем, необхідно спочатку зрозуміти, як утворюється ріп. Це різновид морської (океанічної) течії; її головна відмінна риса полягає в тому, що вона завжди рухається під прямим кутом до берегової лінії. Ріпи утворюються під час відтоку води від берега після припливу.
Як не дивно, найбільшу небезпеку становлять відбійні течії на мілководді з пологими берегами, де утворюються піщані коси, мілини, острівці. Таких місць дуже багато, наприклад, в Азовському морі. На таких ділянках вода, повертаючись у море під час відливу, зустрічає на своєму шляху перешкоди – піщані коси. Протока, що з’єднує море з лиманом, зазвичай дуже вузька, а тому тиск води в момент відливу багаторазово посилюється. У результаті утворюється потік, швидкість руху якого становить до 3 м/с.
Відбійна течія становить із береговою лінією прямий кут
Таким чином, під час припливу біля самого берега через певну відстань з’являються “коридори”. Хвилі приносять водну масу, яка потім повертається в море з різною швидкістю, утворюючи ріпи.
Як правило, ширина “коридору” ріпа – невелика, не більше двох-трьох метрів. Швидкість руху води цим “коридором” становить близько 4–5 км/год. Такі ріпи не становлять жодної небезпеки, зокрема для тих, хто абсолютно не вміє триматися на воді. Але бувають ріпи завширшки близько 50 м, завдовжки до 500 м і більше, а швидкість води може досягати 15-20 км/год! Ось такі ріпи дійсно можуть становити серйозну загрозу навіть для досвідчених плавців.
Щоб не потрапити в ріп, потрібно знати, як його розпізнати
Отже, ріп має такі ознаки:
- Від берега в море перпендикулярно берегу йде добре помітна смуга вируючої води;
- На мілинах видно зони з водою іншого кольору або з водою, покритою піною;
- Біля берега добре помітна ділянка з водою, яка постійно несе піну, морські водорості, бульбашки у напрямку від берега в море;
- Приливну хвилю в кількох місцях перериває смуга завширшки від 5 до 10 м.
Якщо ви побачили якісь зазначені ознаки, то вам пощастило: щоб уникнути небезпеки, достатньо не заходити у воду в цьому місці. Проте врахуйте, що 80% ріпів, які спонтанно утворюються, візуально розпізнати неможливо. Ті, хто не вміє плавати, зазвичай заходять у воду до пояса або до грудей і плескаються у воді, ні про що не підозрюючи. Але оскільки відбійна течія виникає біля самого берега, ріп може підхопити і понести у відкрите море навіть з мілини. Тому, якщо ви не вмієте плавати, не купайтеся поодинці і поставтеся серйозно до попереджувальних червоних прапорців і знаків на пляжі.
Як поводитися, якщо ви потрапили у відбійну течію
- Головне – збережіть спокій. Пам’ятайте, що люди, які знають, що потрібно робити, опинившись у ріпі, рятуються практично завжди.
- Розумно витрачайте енергію. Відчайдушно гребти проти течії немає жодного сенсу – сили втратите, але в кращому разі залишатиметеся на місці. Плисти потрібно в бік, не до берега, а вздовж нього. Як правило, ріпи вузькі, лише кілька метрів завширшки, і якщо рухатиметеся вбік, то швидко виберетеся.
- У процесі руху аналізуйте ситуацію. Якщо ви пливете вбік і не стоїте на місці, але течія не припиняється, значить, ви потрапили в широкий ріп, від 20 м. Не панікуйте. Широкий ріп невеликий за протяжністю, і за кілька хвилин течія зупиниться. Відпливіть на 50-100 метрів убік і спокійно повертайтеся на берег.
Запам’ятайте
- Ріп не потягне на дно, тому що це не вир і не вирва. Верхній шар води, який рухається з великою швидкістю, тягне від берега по поверхні, а не на глибину.
- Максимальна ширина ріпа – 50 м, але, як уже говорилося, такі ріпи трапляються рідко. Зазвичай достатньо проплисти вздовж берегової лінії 20-25 м, щоб виплисти із зони відбійної течії.
- Течія дуже скоро слабшає і втрачає силу в тому місці, де розбиваються хвилі. Серфери називають таке місце line up, воно розташоване зазвичай на відстані не більше ніж 100 м від берега.